Informacje
Nasi przyjaciele

22 maja 2014 w  Teatrze Starym odbyła się zorganizowana przez PCEiKK – Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Bolesławcu konferencja „Dzieci i młodzież ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w powiecie bolesławieckim”. 

Na zaproszenie odpowiedziało wielu dyrektorów, pedagogów, nauczycieli, rodziców uczniów  ze szkół powiatu bolesławieckiego.

Celem konferencji było zwrócenie uwagi na dwie grupy uczniów:

  • których funkcjonowanie szkolne jest utrudnione przez występowanie zaburzeń lękowych i depresyjnych,
  • których  funkcjonowanie szkolne jest utrudnione z powodu autyzmu lub zespołu Aspergera.

 Bardzo interesujące były wykłady wygłoszone przez zaproszonych gości. 

Psychiatra dr Monika Szewczuk-Bobusławska przedstawiła objawy zaburzeń lękowych i depresyjnych oraz ich wpływ na funkcjonowanie młodych ludzi. Wskazała też czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się ich. Mówiła o formach wsparcia i działaniach ze strony dorosłych, które zwiększają szanse młodzieży na radzenie sobie z trudnościami, presją i  stresem.

Psycholog, psychoterapeutka Sabina Wrona wprowadziła zebranych w trudności funkcjonowania szkolnego ucznia z autyzmem. Wskazała formy wsparcia dla tej grupy uczniów niepełnosprawnych uczących się w szkołach ogólniedostępnych.

W drugiej części spotkania pracownicy poradni  przedstawili dane statystyczne dotyczące rodzajów trudności zgłaszanych we wnioskach dotyczących wsparcia psychologicznego  w tym zaburzenia lękowe i depresyjne oraz wyniki badań ankietowych dotyczących zażywania substancji uzależniających przez uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. 

Zaprezentowano również wstępne prognozy związane z liczba dzieci autystycznych, które za klika lat będą uczniami szkół ogólnodostępnych w myśl idei edukacji włączającej. 

Na stronie Telewizji Lokalnej Azart-Sat dotępny jest reportaż z konferencji. Zapraszamy do obejrzenia!

 

 

Kontakt

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
59-700 Bolesławiec
ul. Trankiewiczów 11
tel. 757220793
tel.kom. 510 280 136
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lokalizacja